Standard výstavní andulky

THE WORLD BUDGERIGAR ORGANISATION STANDARD OF PERFECTION FOR THE IDEAL BUDGERIGAR
Standard výstavních andulek Světové organizace chovatelů andulek (WBO)

KONDICE – dokonalá výstavní kondice je definována tak, že pták je kompletně opeřen. Nezáleží, zda je opeření typu Yellow nebo Buff, ale musí vykazovat známky dobrého zdraví a dobré přípravy. Ptáci, kteří nejsou v perfektní výstavní kondici budou penalizováni.
TYP – Spanile kuželovitý od zátylku po špičku ocasu s nepatrně vydutou zádovou křivkou, s raději hluboce a pěkně zaobleným hrudníkem.
DÉLKA – Ideální délka je minimálně 216 mm od vrcholu hlavy až po špičku ocasu. Nicméně andulka musí působit vyváženě v typu a toto bude vždy bráno na zřetel.
KŘÍDLA – Ideální délka křídel je 45% z ideální délky andulky, měřeno od vrcholu křídla po špičku nejdelší primární letky. Křídlo musí obsahovat sedm viditelných primárních letek, plně vzrostlých a přiléhajících k tělu v linii hraničící s ocasními pery. Letky se nesmí křížit.
HLAVA – Velká, okrouhlá a symetrická při pohledu z jakéhokoliv úhlu. Zakřivení lebky začíná od ozobí, vyklenuje se směrem nahoru přes vrchol hlavy až splyne se zádovou linií v jeden spanilý celek.
ZOBÁK – Dobře zasazen a kryt lícním opeřením.
OČI – Musí být výrazné, působit směle, jasné a umístěné dost daleko od čela a vrcholku hlavy.
RAMENA – Musí být široká při pohledu z jakéhokoliv úhlu.
OCAS – Musí být rovný, plný a pevný s dvěmi primárními ocasními pery. Ideální délka ocasu (měřeno od špičky křídel po špičku ocasu) by měla být 35% z celkové délky andulky.
POZICE – Pevná na bidle, působící přirozeně a nebojácně. Úhel posedu svírá úhel 30 stupňů od vertikální osy, kdy osu andulky tvoří přímka od oka ke špičce ocasu.
MASKA a ZNAKY – Maska musí být čistá, hluboká a široká u kreseb, které stanoví standard, ohraničená šesti shodně rozloženými velkými kulatými hrdelními znaky. Vnější dva znaky jsou částečně zakryty lícními skvrnami. Velikost znaků musí být v proporcích s ostatními pozicemi ptáka jak je zobrazeno v kresbě standardní andulky.
NOHY – Nohy musí být rovné a silné. Prsty pevně obepínají bidlo dvěma prsty dopředu a dvěma dozadu.
KRESBA – na lících, zátylku, krku a křídlech jak je vyžadováno ve standardu barev.
BARVA – Barva dle standardu barev.